Gitar

   Müzik, insanlık tarihinden bu yana her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Mutluyken, canımız sıkkınken, spor yaparken, eğlenirken, vakit geçirmek için; pek çok zaman müzik dinlerken buluruz kendimizi. Peki ya sevdiğimiz parçaları kendimiz çalabilsek nasıl olur?

 

   Herkes yaşamının bir döneminde, bir müzik aleti çalabilmeyi istemiştir. Müzik aleti çalmak değince en popüler olan ve ilk akla gelen gitar olur. Gitar ilk olarak İspanya'da ortaya çıkmış, daha sonra pek çok gelişim aşaması geçirerek günümüzdeki şeklini almıştır. Genellikle altı telli olup, farklı ağaç türlerinden yapılır. Her tür müzikte kullanılabilen gitarın pek çok çeşidi vardır. Gitar çeşitleri; klasik, akustik, elektro, bas ve perdesiz gitardır.

   Günümüzde pek çok boş vakti olan gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak, onların boş vakitlerini güzel bir aktiviteyle değerlendirmelerini sağlamak gerekir. Bir aktiviteyle uğraşan çocuk, genç; hem kendini değerli hisseder hem de bir şeyler başarıyor olabilmenin mutluluğunu yaşar.

   Ayrıca; boş vakitlerini bir uğraşla geçiren öğrencilerin ders başarılarının diğer öğrencilere oranla daha yüksek olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Bunlar da göz önünde bulundurulduğunda, gençlerin de tutkusu olan; gitar çalmak en güzel uğraş olarak karşımıza çıkıyor. Gitar çalmayı öğrenmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Bu işi iyi bilenlerden öğrenmek ve kendinizi geliştirmek sizin elinizde… Zamanınızın bir kısmını ayırarak gitar dersleri almanız ve biraz da gayret etmeniz sizin bu işi tam anlamıyla öğrenmenize yetecektir. Üstelik en sevilen parçaları çalabileceğiniz gibi, kendi bestelerinizi de yapabilirsiniz.

   Çocuklara erken yaşlarda müzik aleti çalmayı öğretmenin de çok çeşitli yararları vardır. Bir müzik aleti çalmak, duyma duyularını geliştirirken, ritim ve algılamayı da geliştirmektedir. Ayrıca bedensel gelişime de katkıları vardır. El, kol koordinasyonları artar. Bedeni kullanma ve duruş değişir. Oturuş ve hareketler farklılaşır. Bir müzik enstrümanı çalmak tüm bedensel ve ruhsal gelişim için önemlidir. Çevreyi algılama farklılaşır. Hayal gücü ve yaratıcılık üzerinde oldukça yararlı etkileri tespit edilmiştir. Çocukların bir müzik aleti çalma yaşı çalgıya göre farklılık göstermektedir. Gitar çalmaya ise 6 yaşında başlanabilir.

   İlköğretim döneminden itibaren çocukların üzerinde stres ve baskılar artmaya başlar. Özellikle de ilköğretime yeni başlayan çocuklar oyun çağından, birden okuma yazma öğrenme gibi bir yükün altına girerler. Bu dönemlerde düzenli olarak yapılan sanatsal aktiviteler çocuklara yaralı olmaktadır. Resim yapmak, şarkı söylemek, enstrüman çalmak gibi aktiviteler çocukların üzerlerindeki baskıyı olabildiğince hafifletir. Bedensel ve ruhsal dengeyi sağlamalarını öğretir.

   Müzik öğrenmek bir çocuğun hayattaki diğer aktiviteleri daha hızlı öğrenmesini sağlar. Zekâ üzerinde önemli etkisi vardır. Müzik temeli matematiğe dayalı bir sanat dalıdır. Müzikle ilgilenmek bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, notaları öğrenmek matematiksel düşünmeyi gerektirir. Beyin ve vücudun dengeli çalışmasını sağlar. Çok yönlü ve çeşitli düşünmeyi öğretir.

   Müziğin çocuklar üzerinde o kadar olumlu etkileri vardır ki saymakla bitmez. Çocukların hayata karşı kendine güvenli durmalarını sağlar. Motivasyonlarını canlı tutmayı öğretir. Çevre edinmelerini ve iletişim kurmalarını kolaylaştırır. Geniş bakış açısına sahip olmalarına yardımcı olur.